301 Sayfa Yönlendirmesi

Merhabalar arkadaşlar bugün hep birlikte Web sayfalarında karşılaştığımız 301 kodunun, ne anlama geldiğini inceleyeceğiz.

İnternet Tarayıcılarındaki 301 yönlendirme kodu bir hatanın aksine mevcut bir sayfanın başka bir url adresine taşınmış olduğunu göstermektedir. Bir kaynağın (veya sayfanın) kalıcı olarak başka bir yere taşındığını bildirir ve o yere yönlendirme sağlar.

Peki ya bu 301 yönlendirmesi ile neden karşılaşmış olabiliriz?
Bu soruya kısaca cevap verecek olursak genellikle Web sitelerinin alan adları yani domainlerinin değişmiş olmasıdır. Web sitesi alan adları değişmiş olması da 301 url yönlendirmeleri yapılması demektir.

301 Yönlendirmelerini Neden Kullanılır?

301 yönlendirmesi genel olarak, bir web sitesinde bulunan, çalışır sayfanın, başka bir alan adının altında, çalıştırma işlemi için kullnılır.

Web sitesinin alan adı değiştiği zaman yeni taşındığı alan adında trafikleri düşmemesi 301 yönlendirilmesi kullanılır.

301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmelerini PHP sunucuları için .htaccess dosyası içinde yapılır. Örnek 301 yönlendirme kodlarının olduğu sitenin adresini video açıklama bölümünde sizinle paylaşacağım.

Evet 301 sayfa yönlendirmesi için verebileceğimiz tüm bilgiler bu kadardı. Eğer dersimizden memnun kaldıysanız videoyu beğenip kanalımıza abone olmayı unutmayın. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eski.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eski.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://yeni.com/$1 [L,R=301,NC]

 

301 Sayfa Yönlendirmesi