HTML Özel Karakter Kodları

HTML Özel Karakter Kodları : Özel karakterlerin kullanımı HTML kod yazılırken bazı yerlerde gerçekten çok fazla işimize yarayabilir. Bazı durumlarda özel karakterlerin nasıl yazıldığını veya nereye yazılacağını hatırlayamayız böyle zamanlarda bize yardımcı olması için Web sitelerini gezeriz ve biraz sonra aşağıda verilen bir tablo gibi tablo buluruz. Ardından Web sitenize eklersiniz. böylelikle Web sitenizde boşluk karakteri vs özel karakterler düzgün bir şekilde eklenmiş olur.

Aşağıda en çok kullanılan özel karakter tablosunu sizinle paylaşıyorum ;

Örnek Tablo:

Ne işe Yarar? Nasıl Yazılır?
Boşluk Karakteri  
Copyright Karakteri © ©
Registered Karakteri ® ®
(TM) Karakteri ™
Büyüktür Karakteri >
Küçüktür Karakteri <
Ve Karakteri &
Ayraç Karakteri '
Tırnak Karakteri "

Html Boşluk Karakteri

Html boşluk karakterini kullanmamız bazen bize tablolarda gözükmeyen boşluğu oluştururken bazen de admin panel girişlerinde oldukça işimize yaramaktadır. Aynı şekilde diğer özel karakterlerin etkisi de boşluk karakteri kadar önemlidir. Karakterlerin klavye üzerinde kısayolunu bulamadığınızda Web sitesinin Html bölümüne yukarıdaki kod bölümündeki özel kodu yapıştırdığınızda çıktıda o kodun karaktere dönüştüğünü göreceksiniz.

 

Tüm Hakkı Saklıdır İkon Kodu

Copyright HTML kodu © ®

Web sayfalarında işimize footer bölümün de yarayan ve Tüm Hakkı Saklıdır ibaresini geçirdiğimizde hemen başına veya sonuna eklediğini © işareti yukarıdaki tabloda gösterdiğimiz gibi “©özel kodu ile eklenir ve böylelikle Web sitemizde daha ciddi ve samimi bir duruş sergilemiş olursunuz. Web sitesinde her şey kod bölümü değildir kullanıcılara gözüken bölümün önemi çok ama çok fazla olduğundan bu bölümü es geçmemek bizler için en önemlisidir.

 

HTML Büyüktür ve Küçüktür Karakterleri

Büyüktür ve küçüktür karakterlerinin Web sitesinde Html kod yazarken kullanılma oranı çok yüksektir. Web sitesinde kullanıcılara gözüken bölümde de sadece matematiksel vb az bir alanda gösterilmektedir. Eğer büyüktür ve küçüktür işaretini klavyenin üzerinde bulmakta zorluk çektiyseniz yukarıdaki tablomuzdan karşılığı gelen kodu kopyalayıp HTML bölümüne yapıştırdığınızda çıktıdaki bölüme karakterlerin düzgün bir şekilde geldiğini göreceksiniz.

Şimdiden tüm arkadaşlara kolaylıklar diliyorum. Eğer bir sorunuz olursa aşağıdaki bölümden bana yazabilirsiniz. Sizlere elimden geldiğince hızlı bir şekilde yanıt vermeye çalışacağım.

HTML Özel Karakter Kodları