Google Fonts Nedir?

Google Fonts Nedir? : Bünyesinde barındırdığı yaklaşık 846 farklı yazı fontunu sizlere Web sitenin içerisinde özgür bir şekilde ve kolay kullanımı ile sizlere bir çok font sunmuştur. Dilediğiniz font’u seçerek yazı kalınlığını ayarlayıp türkçe karakter özelliğini ekleyip google fonts oluştuğu kodu alarak web sitenize yapıştırdığınız taktirde Web tasarım içerisinde artık o font otomatik bir şekilde eklenmiş olacaktır.

Temel olarak Google Fonts‘un edindiği ilke Tüm fontları bir arada toplayıp ve hızlı bir şekilde tüm isteyenlere ücretsiz olarak kullandırma imkanı sağlamaktır. Bunun yanı sıra da sizlere sunmuş olduğu Font ailelerini ücretsiz – Html site içinde kullanma özgürlüğü vardır. Bu sayede özel fontları sitenize eklemek için zaman kaybı yaşamazsınız.

Google Fonts Nasıl Kullanılır?

Google Fonts kullanımı oldukça basittir. İlk yapmanız gereken şey Google Fonts sitesine giriş yapmaktır. Sonrasında aşağıdaki adımları uyguladığınız taktirde sorunsuz bir şekilde istediğiniz fontları (birden fazla olabilir) rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Google Fonts Giriş Linki
  • Önünüze gelen ekranda direk yazı fontları bulunmaktadır.
  • Direk önünüzdeki bölümden istediğiniz fontu bulamadıysanız sağ üst köşede arama bölümünden istediğiniz fontu aratabilirsiniz.
  • İstenilen Font bulduktan sonra font isminin sağında (+) işaretine tıklayın.
  • Altta açılan kutucuğun üstüne basın.
  • Yeni bir panel açılacaktır bu panelden include standart kodunu alıp head etiketleri içine yerleştirin. Css kodunuda kullanmak istediğiniz css etiketi içinde geçirin.
  • Son olarak fontun Türkçe karakter özelliği ve diğer özelliklerini ayarlamak istiyorsanız “CUSTOMIZE” bölümne tıklayın.

Not: Sadece Türkçe karakterli yazı fontlarını aramak istiyorsanız veya yazı fontunun Türkçe karakter uyumunu kontrol etmek için “Latin Extended” seçeneğinin seçili olduğuna emin olun.

Aşağıda Fotoğraflı olarak sizlere adım adım Google Fonts ‘dan siteye aktarmayı gösteriyor olacağım.

Adım 1:

Google Fonts Ekleme Adım 1
Google Fonts Ekleme Adım 1

Adım 2:

Google Fonts Ekleme Adım 2
Google Fonts Ekleme Adım 2

Adım 3:

Google Fonts Ekleme Adım 3
Google Fonts Ekleme Adım 3

Adım 4:

Google Fonts Ekleme Adım 4
Google Fonts Ekleme Adım 4

Adım 5:

Google Fonts Ekleme Adım 4
Google Fonts Ekleme Adım 4

Google Fonts Türkçe Karakter Sorunu

Bazı yazı fontları yapılırken Türkçe karakter eklenmemiş olabilir. Bu sizin için çok fazla sorun olmamalıdır. Birbirine benze yazı fontları vardır. Türkçe karakteri olan yazı fontu mutlaka Google Fonts kütüpanesinin içinden bulabilirsiniz.

Türkçe karakterli yazı fontu aramak için Google Fonts’da sağ tarafta bulunan panelden “Latin Extended” seçeneğini seçmelisiniz. Bu size Türkçe karakter uyumlu yazı fontlarını sıralamada yardımcı olacaktır.

 

Google Fonts Nedir? Nasıl Kullanılır?