Backlink Nasıl Eklenir?

 

Backlink Ekleme Yöntemleri
Backlink Ekleme Yöntemleri

Backlink Nasıl Eklenir? : Backlink olayını kısaca açıklamak gerekirse, bir Web sitesinden başka bir Web sitesine verilen linkdir. Backlink sayfa içinde link verilecek yere uyumlu kelimeler seçilerek belirlenmeli ve o kelimeler üstüne link verilmelidir. Verilen dış siteye linklerin yani Backlink verilmesinin doğru kullanımlarında arama motorlarındaki olumlu etkisini artık herkes bir şekilde biliyor.

 

Backlink eklemenin bir kaç kuralı vardır. Bu kuralları sizlerle aşağıda maddeler halinde paylaşmak istiyorum. Şunu da unutmanızı istemem Backlink 2 kola ayrılmaktadır, Site içi ve site dışı backlink.

Backlink aslına bakılacak olursa bir siteden bir diğer siteye olan ilgili sayfalardan bir birlerine link alış verişi yapmaktadır. Daha basit anlatacak olursak bir siteden diğer siteye link verilmesi.

 • Sayfa içinde her 300 kelimede ortalama 1 tane dış link olabilir. (Anlattığınız konunun uzman sitelerinden olabilir.)
 • Backlink site içinde anchor link ile verilir. Link verilirken gerekli kurallara uyulması gerekmektedir.
  • Title Kullanılmalı
  • Linkin hangi pencerede açılması gerektiği.
  • Tekrar edelin linklerin bulunmaması.
 • Site içinde dış bağlantıların iç bağlantılara orantısının çok fazla olmaması.

Web Sitesine Backlink Nasıl Eklenir?

Web Tasarım içine Backlink eklemek oldukça basittir. Mevcut siteler üzerinde gezinti yaparken bazı kelimelerin üzerinde linkler görürsünüz. Bunun adına genelde Backlink ekleme çalışmasıdır. Bu da Link veren sitenin iyi olması halinde link verilen sitenin kalite puanını arttırmaktadır.

Site içinde link verilecek dış sitenin konusu örneğin telefon ve sizde makalenizin bir paragrafında telefon kelimesini geçiriyorsunuz. Link vereceğiniz site içinde telefon kelimesi üzerine linkini vermeniz en doğrusu olur.

 • Belirlenen 1 veya 2 anahtar kelime üzerine dış site linki konulmalıdır.
 • Etkili bir Backlink için rel=”dofollow” etiketini eklemelisiniz.
 • Title etiketinin verilen anahtar kelimeyle doğru orantılı hatta aynı olması gerekir.

Not: Eğer link verilen sitenin kalite puanı düşük değilse insanlara iyi sitenin linkini sunduğunuz için arama motorlarında bunun olumlu etkisi çok fazla olmasa bile olacağınız düşünüyorum.

Konumuzun telefon olduğunu düşünelim ve bir iyi bir Backlink örneği yapalım. Telefon kelimesine link verelim ve üstte anlattığımız konulara dikkat edecek şekilde kodumuzu yazalım.

...
<p>Elektronik marketlerden
<a href="https://webcesi.com" title="telefon" rel="dofollow">telefon</a>
almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri sigortasıdır.
</p>
...

Dofollow Nedir?

Arama motorları üzerinde doğrudan verilen bu linke kefil olduğunuzu göstermektedir. Güvendiğiniz sitelere yapmanızı önermekteyim. Arama motorları için önemli bir Backlink kriteridir.

Örnek:

...
<a href="https://webcesi.com/" title="Dofollow Örneği" rel="dofollow">Dofollow Örneği</a>
...

Nofollow Nedir?

Nofollow verilen link Backlink olarak hiç bir etkisi yoktur. Sadece dış siteye link vermiş olursunuz. Arama motorlarında hiç bir Backlink kriterine alınmaz.

Örnek:

...
<a href="https://webcesi.com/" title="Nofollow Örneği" rel="nofollow">Nofollow Örneği</a>
...

Web tasarım konuları hakkında sormak istediğiniz veya takıldığınız tüm konuları aşağıdaki form üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Size mümkün olduğunca kısa sürede yardımcı olmaya çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Backlink Nasıl Eklenir?