Backlink Nedir?

Backlink Nedir? : Backlink Web sitelerinin üst sıralara çıkmak için yaptığı çalışmalar arasında yer alan ve arama motoru optimizasyonu (SEO) en etkili maddesi olarak da bilinen bir faktördür. Backlink yapılmasının bir kaç önemli noktası bulunmaktadır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmanın en temel yollarından olan Backlink çalışması düzgün ve sahte bir şekilde yapılmadığı taktirde istediğiniz kelimelerde (diğer faktörleri denkleme katmadan) kelimenin değerine göre ivmelenme alabilirsiniz.

Aynı zamanda doğru yapılan bir Backlink çalışması Web sitenizin Pagerank değerini arttırmaktadır. Buda hem sitenizi arama sonuçlarında ilgili kelimede üst sıralara çıkmanızı sağlayacak ve kullanıcıların sizin yazmış olduğunuz verilere ulaşmasında kolaylık sağlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır? & Nasıl Alınmalıdır?

Backlink çalışması çok zahmetli olmayan ancak biraz maliyetli olabilecek bir çalışmadır. Backlink çalışması şu şekildedir. Konusunda arama motorlarında üst sıralara yükselmiş ve belirli bir pagerank’e ulaşmış bir web sayfasından sizin yükselmek istediğiniz kelimede link olacak şekilde kendi sitesinde belirli sayıda (2-3) link vermesidir.

Not : Alınan Backlink‘lerin kaliteli sitelerden olmasına özen göstermelisiniz!

Backlink Nasıl Alınır? : Web sitelerinin yapmış olduğu özel Backlink kampanyalarından veya anlaşma yoluyla sizin sitenizi uygun anahtar kelimeyle diğer Web sitesine yerleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sizde o Web sitesinin linkini kendi Web sitenize uygun bir şekilde link verebilirsiniz.

backlink örneği
backlink örneği

Backlink’de Dikkat Edilecek Hususlar

Backlink’de dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bunları sizlerle aşağıda maddeler halinde paylaşmak istiyorum.

  • Sosyal Medya sitelerine link bırakmaya çalışın. (Facebook, Twitter, Tumblr)
  • Dizinlere eklemeyi unutmayın. Eklediğiniz dizinler mutlaka kaliteli olmalıdır.
    • Google, DMOZ vb..
  • Backlink çalışmasında size verilen dış site linklerinin ne kadar kaliteli siteden alınırsa sitenizin o kadar iyi olacaktır.
  • Kırık veya çalışmayan linklerden uzak durmalısınız Web siteniz için hiç iyi olmayacaktır.
  • Link anlaşması yaptığınız sitelerle link yerleştirmesini aynı gün içerisinde yapmadan belirli günlere ayırıp o şekilde yerleştirin.

Kısacası Web sitenize zarar getirebilecek tüm Backlink dış linklerden uzak durmaya çalışın. Mutlaka altını çizerek söylemek istediğim konu dizinlere kayıt olmaya çalışın bunu bir şekilde çabalayıp linkinizi ilgili DMOZ kategorisine yerleştirin sizler için bu altın değerinde olacaktır. Sahte ve illegal SEO‘dan uzak durun Web siteniz sandbox’a düşme ihtimali olabilir. Şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Backlink Nedir? Nasıl Alınır?