DMOZ Nedir?

DMOZ nedir? : DMOZ Google ve bir çok seçkin arama motorunun sürekli dizinlerini ve linklerini kontrol ettiğini web sitesidir. DMOZ kategori mantığı ile çalışmaktadır içerisinde ilgili bir çok kategori vardır ve bu kategorilerden sizin için tam olarak hangisi uygunsa Web sitesi o kategoriye yerleştirebilirsiniz. Temelde DMOZ Backlink açısından verbilecekleriniz arasında en iyi Web dizinidir.

DMOZ web sitesine linkini verebildiğiniz taktirde ilgili konuda arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkma şansınız artmakla beraber sitenizin pagerank değeri artacaktır.

SEO arama motoru optimizasyonlarından sizlere daha önce bir çok defa bahsetmiştik. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için kullanılan çok fazla metot vardır ve bu metotların içerisinde Backlink çalışması da büyük bir önceliği ve önemi vardır. DMOZ Web sitenin içerisine kategorileri süzüp gerçek kategoriye Web sitenizi kayıt ettirdiğiniz taktirde bu Web siteniz için gerçek bir SEO çalışması olacaktır.

DMOZ Site Ekleme

Web sitemizi dünyanın en kaliteli dizinlerinden biri olan ve Google gibi bir çok iyi arama motorlarının bu dizinlere baktığı dizinlere kayıt olmak çok kolay değildir. Sizlere DMOZ Web dizinine nasıl kayıt olunacağı ile alakalı maddeler halinde açıklamalı bilgiler vereceğim.

Not: Web sitenizi dizinlere gönderdiğiniz taktirde incelenmesi için makinelere değil direk olarak insanlar kontrolünde dizin eklemesi yapılmaktadır. Bunun için;

  • Web sitenizin gerçek anlamda spam içerikli olmaması gerekmektedir.
  • Gönderilen Web sitesinin dizinlere eklenmesi için Web sitenizin tasarımının gerçek anlamda anlattığınız konuyla ilişkili olması gerekmektedir.
  • Kopya içerik, fotoğraf vb materyaller kullanmayınız. Mümkün olduğunca özgün ve kendi içeriğinizi oluşturun.
  • Web sitenizin seçtiğiniz kategoriye eklenmesi için gerçekten doğru kategoriyi seçtiğinize emin olun.
  • DMOZ kayıt esnasında abartılı içerikler hazırlamayın mümkün olduğunca sade içerikler hazırlamaya özen gösterin.

Çok kolay bir ekleme yöntemi şudur;

  • DMOZ Web sitesini ziyaret edin. (Sayfanın en altında belirtilmiştir.)
  • Ardından ilgili kategoriyi seçin.
  • En son basamakta seçilen kategorinin adının yanında ekleme ikonu çıkacaktır.

Tüm abartılan DMOZ site ekleme işlemi bu kadardır. Siz gereken formu doldurduktan sonra gerçek editörler sizin Web sitenizi inceleyecektir.

DMOZ Kapandı mı?

DMOZ Web sitesi kapandığı bir çok kişi tarafından iddaa edilmektedir. Bu asılsız bir duyurudur böyle bir şey yoktur. Sadece olan olan Web sayfalarını yenilemek için başka bir alan adına geçmişlerdir. Bu alan adınıda aşağıda paylaşıyorum.

Sizlere bu yazının faydalı olacağını düşünüyorum hepinize iyi çalışmalar.

DMOZ Nedir? DMOZ Kapandı mı?