WordPress Link Yönlendirme

WordPress Link Yönlendirme : WordPress üzerinde bulunan bir çok yararlı konuya geçtiğimiz makaleler de değinmiştik ancak bu makalemizde sizlere bozuk linklerin ve 301 link yönlendirmelerinin WordPress için nasıl yapılacağından uygulamalı olarak bahsedeceğim. Link yönlendirme işlemi genellikle Web sitesinin kırık linkleri için yapılmaktadır. Yapılan bu işlemde daha önceden oluşturulmuş mevcut bir linki yeni açılan bir linke yönlendirme işlemi yapmaktayız.

Yapılan bu işlemde içeriği silinmiş link‘i yeni açtığımız linke yönlendirme işlemi yapıyoruz. İşlemi yaparken eski linki alıp yeni linke redirect işlemi ile yapmaktayız bu işlemede 301 link yönlendirme denilmektedir.

Link Yönlendirme Neden Yapılır?

Link yönlendirme işlemi genellikle mevcut bir link’in yeni yapılan linke taşıma işlemi için yapılmaktadır. Bu işlemleri de aşağıda neden olabileceğini aşağıda maddeler halinde belirteceğim.

  • Arama motorları üzerinde tanınmış ve Web sitesi içinde silmiş linki yeni açtığınız sayfaya yönlendirmek için yapılmaktadır.
  • Farkında olmadan silinmiş sayfaların yönlendirilmesi için yapılır.
  • Kampanyası biten sayfalar için bu kampanya bitmiştir sayfasına yönlendirme işlemi yapabilirsiniz.
  • Arama motorları sıralamasında düşüş yaşamamak için yapılmaktadır.

Bu ve bunun gibi işlemler için Link yönlendirme işlemi yapılmaktadır. Sadece WordPress işlemi için değil tüm Web sistemleri için bu işlem yapılmaktadır.

WordPress Link Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

WordPress Link Yönlendirmesi nasıl yapılmaktadır diye bir soru sorduğumuzda bu iş hakkında temel yöntemini sizinle paylaşıyor olacağım. WordPress için geliştirilmiş olan bu yöntemde kesin sonuç ile karşınıza çıkan bu uygulama bozulmuş olan url(link) yapılarını yenilerine yönlendirme işlemi sorunsuz bir şekilde yapmaktadır. Aşağıda 301 Link yönlendirme eklentisini sizlerle paylaşıyor olacağım.

Eklentiler -> Yeni ekle

Arama kutusuna Redirect List uygulaması yüklenir. Yüklendikten hemen sonra Etkinleştir butonuna basarak etkinleştirilir.

wordpress 301 yönlendirme
wordpress 301 yönlendirme

Bu eklentiyi içinde 301, 302 ve 307 yönlendirmesi yapılmaktadır. Eklentiyi bu tarz yönlendirmelerde işe yaradığını düşünerek sizlerle paylaşıyorum bunun dışında sizlerle paylaşmamın başka bir amacı yoktur.

Eklentiyi yükledikten sonra Ayarlar bölümünden Redirect linkine tıklanır ve karşımıza gelen ekrandan ilgili işlem yapılır.

Link Yönlendirme WordPress
Link Yönlendirme WordPress

WordPress Link Yönlendirme İşlemi

WordPress Link Yönlendirirken dikkat edilmesi gereken şey şudur. İlk yazılması gereken yani yönlendirilecek url sizin sayfanız üzerinde olması şarttır. İlk kutucuğa yazılan url’in hemen ardından yanındaki kutucuğa yönlenecek url(link) adresini belirleniz gerekmektedir. Aşağıda size fotoğrafları olarak göstereceğim.

WordPress Link Yönlendirme Nasıl Yapılır?
WordPress Link Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Yukardaki ilk kutucukta belirtilen bizim web sitemizin adresi 2. kutucukta yazılan ise yönlenecek diğer Web sitesi adresidir(site içi bağlantı da olabilir).

Bu konuyla alakalı sorularınız varsa aşağıdaki form üzerinden probleminizi yazabilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş yapmaya çalışacağım.

WordPress Link Yönlendirme