WordPress Eklentileri

WordPress Eklentileri : WordPress eklentileri web sitemize sonradan bir işlevsellik katmak için kullandığımız bir bölümdür. Bu bölümün özelliklerinden bir tanesi de buradaki yapının modüler olmasıdır. Modüler yapı sayesinde daha önce birileri tarafından yapılan Web siteniz için uygun bir eklentiyi ekleyebilir ve eklentiye güncelleme geldiği zaman WordPress sürümünün kaldırdığı seviyede güncellemeleri tamamlayabilirsiniz.

WordPress kontrol panelinize yüklemiş olduğunuz eklentilerde risk olması veya virüslü bir kaynağın bulunma riski çok çok düşüktür. Bunun sebebi ise WordPress yayına sunduğu her eklentiyi daha önceden denemektedir ve virüs taramalarını kendileri yapmaktadır. Bu nedenle eklentileri gönül rahatlığı ile indirip kullanabilirsiniz.

Not: Eklentileri indirmeden önce daha önce indirilme sayısına da bakabilirsiniz indirilme sayısı ne kadar yüksekse eklenti o kadar güvenli sayılır.

Eklenti Nasıl İndiririm?

WordPress eklentilerinin indirilmesi oldukça basittir aşağıdaki adımları uygulayarak ve istediğiniz eklentinin tam olarak ne olacağına karar verdiğinizde Sol Menüden Eklentiler sekmesine tıklayarak veya üzerine gelerek Yeni ekle linkine tıklayıp arama bölümüne ilgili etiket adını aratarak gerekli işleri uygulayarak eklentiyi indirebilirsiniz ve etkinleştir tuşuna basarak indirdiğiniz eklentiyi web sitenizde etkin hale getirebilirsiniz.

Eklentiler -> Yeni ekle

Eklentiler Menusu

  • Yüklü eklentiler: Bu bölümde daha önceden kontrol paneline kurulmuş eklentileri listelemek ve güncellemeleri yapılacak eklentilerin kontrolünü yapabilmenizi sağlayan alandır.
  • Yeni ekle : Web sitenize yeni bir eklenti eklemek veya bilgisayarınızda bulunan eklentiyi içe aktarmak için bu sayfa kullanılmaktadır. Yeni ekle bölümünde bulmak istediğiniz eklentiyi aratıp bulduktan sonra Hemen yükle butonuna basın ve yüklenmesini bekleyin ardından Etkinleştir tuşuna basarak eklentiyi web sitenizde kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.
  • Düzenleyici : Yüklenen eklentilerin .php yazılım dosyalarının bulunduğu değişiklik yapabileceğiniz bölümdür.

Yeni Eklenti Ne işe Yarar?

Eklentileri modül mantığıyla düşünebilirsiniz. İstediğiniz bir işlevsellik için kullanılan sonradan yüklenebilen ve üzerine güncellemeler gelen yazılımdır parçasıdır. Bu yazılım parçaçağı hakkında sizlere örnek vererek anlatmak istediğim bir konu var.

Örnek; Web sitesi içerisine LightBox fotoğraf galerisi eklemek istiyorsunuz. Bunun için WordPress içinde hali hazırda malesef bir yazılım yok bunun için farklı bir çalışma yapmak gerekmektedir. Bunun için de eklentiler bölümünden dilediğiniz galeri eklentisini indirip web sitenize kurabilirsiniz.

WordPress Eklentileri