PHP Mod Alma

PHP Mod Alma : Mod alma işlemi PHP üzerinde kullanılan matematiksel bir işlemdir. Genelde for döngüsü içinde ve diğer döngü işlemlerinde bir gruplama işlemi yapmak için kullanılır. Döngü içinde her n sayıda 1 anlamına gelmektedir. Bu işlemin temel olarak yapılmasının amacını sizlerle paylaşmak istiyorum. Mod almanın tam olarak matematiksel ifadesi şudur;

Sayının diğer sayıdan bölümünden kalan.

Bu işlemin kullanılmasının asıl amacını şimdi sizlere anlatıyorum. Bir sayının kendisi ve katlarıyla bölümünden kalanı 0 sonucunu vermektedir. Mod alma işleminde de bir sayı ve bir de bölen sayı verilir. Bunun sonucunda size bir sayı döner 0 (Sıfır) ise istenilen sayıyı yani tamlığı verir.

Genel anlamda matematiksel işlemlerini için kullanılmaktadır ve tekrarlayan işlemlerin tümünde işe yaramaktadır. Örnek verecek olursak 3’er 3’er veya 5’er 5’er ardışık tüm basamakları yakalamak için ideal bir yöntemdir.

PHP Sayı Tek mi Çift mi?

Aşağıdaki örnekteki gibi kullanırsanız verilen sayının tek mi çift mi olduğunu bulabilirsiniz.

<?php

	$sayi = 5;

	if($sayi%2){
		echo "Sayı Çifttir.";
	}else{
		echo "Sayı Tektir.";
	}

?>

 

PHP Mod Alma Nasıl Yapılır?

Mod alma işlemi aslında oldukça basit bir işlemdir. Neden bu işlemin yapıldığını sizlere anlattım ve bir döngünün içinde 3’er veya 4’er döngüleri tanımlama veya bir şey yerleştirmek amacıyla yapılmaktadır.

Örnek:

<?php

echo 5%2;

?>

Açıklama : Sonuç 1 olacaktır. Bölünen ve bölen parametrelerini ekrana bölümünden kalan işlemini bastırdım.

Örnek: Bu sefer değişken ile bu işlemi For döngüsü içinde yapalım.

<?php

for($i=1;$i<=5;$i++){
	echo $i%2;
}

?>

Açıklama: For döngüsü1’den başlatıp 5’e kadar devam ettirdim. Döngü içinde de değişkenini 2 ile Mod Alma işlemine soktum. Döngü her döndüğünde ekrana sayının 2 ile bölümünden kalan işlemi gelecektir.

Bunu yapmamızdaki temel amaç sayının 0 olduğu zaman 2 basamakta bir ögeleri listeleyeceğimiz anlamına gelmektedir.

Mod Alma Ne işe Yarar?

Mod alma işlemini PHP üzerinde projelerinizi yaparken hangi işler için kullanabileceğiniz sizlere aşağıda listeler halinde açıklayıcı bir şekilde vereceğim.

  • Bir sayının Tek mi Çift mi olduğunu anlamak. (Örneği sayfa başında yaptım.)
  • Düzenli listeleme işlemleri yapmak. (Örnek; 2’li 2’li)

Genel anlamda projeniz içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaparken Web siteniz üzerinde yüklenme çok olmayacaktır.

Bu ve bu tarz Web tasarım konuları hakkında aşağıdaki bölüm üzerinden sormak istediğiniz sorularınızı sorabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde geri dönüş yapmaya çalışacağım. Şimdide hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

PHP Mod Alma