Php False Nedir?

False Nasıl Kullanılır?
False Nasıl Kullanılır?

Php False Nedir? : Yazılım dilinde False bir olayın, değişkenin, dizinin, fonksiyonun veya bir nesnenin boş olması veya fonksiyondan dönen değerin geçerli olmadığı yani sıfır(0) olduğu anlamına gelir. Bazı durumlarda size fonksiyondan geri dönen sonuç sıfırın altında ise bu da False olarak nitelendirilebilir. Karar mekanizmalarında kullanılan False ifadesi yazılım dilinden bağımsız olarak tüm programlama dillerinde neredeyse aynı işlem için kullanılmaktadır.

Bu yazımda sizlerle False ifadesinin ne işe yaradığını ve projenizin hangi bölümünde kullanacağınızı göstereceğim. Çeşitli False örnekleri yaparak aklınızda bu False ifadesini daha da canlandırmaya çalışacağım.

Php False Nasıl Kullanılır?

Php içinde bulunan ve genelde karar mekanizmalarında kullanılan bir tür programlama ifadesidir. Bu ifadenin içerdiği anlam şudur; Bir değişken, bir dizi, bir nesne veya bir fonksiyonun olumsuz geri dönüşü veya True olmayan durumlarda yani olmayan anlamına gelen bir ifadedir. Aşağıdaki örnekler ile kafanızda daha net canlanacaktır.

 

Php Değişken False Kontrolü Örneği:

<?php
 
$veri = "";
 
if($veri == false){
 // Veri değişkeni false'dur.
 echo "Değişken Boştur.";
}
 
?>

Açıklama: Yukarıdaki kod içinde bir değişken oluşturduk ve bu değişkenin içine hiç bir şey atamadık. Böylelikle veri değişkeni false olacaktır ve ekrana “Değiken Boştur.” uyarısını basacaktır.

Php Dizi False Kontrolü Örneği:

<?php
 
$dizi_verisi = array("");
 
if($dizi_verisi == false){
  //dizinin dolu olmadığını gösterir
  echo "Dizi dolu değildir.";
}
 
?>

Açıklama: Bu örnekte ise Php üzerinde en yaygın kullanılan dizi false kontrol örneği yaptım. Dizi verisi adında bir dizi oluşturdum ve false kontrolüphp if ile yaptım. Gördüğünüz gibi dizi boş ve ekrana dizinin dolu olmadığı ifadesini yani “Dizi dolu değildir.” ibaresini ekrana basacaktır.

Php Nesne False Kontrol Örneği:

<?php
  
if($NESNE == false){
  //nesne dolu olmadığını gösterir.
  echo "Nesne dolu değildir.";
}
 
?>

Açıklama: Yukarıdaki Örnekteki Nesne dolu değildir ve false ile kontrol edildiğinde de ekrana “Nesne dolu değildir.” yanıtını basacaktır.

False İfadesi Ne Anlama Gelir?

False ifadesi bir koşulun değili anlamına gelir. Bu ifadenin kullanım alanı projeye göre değişmektedir ve dilediğiniz noktada bu kontrolü yapabilirsiniz. Sizlere False değilse işleminin kodunu örnek olarak yazmak istiyorum. Bir değişken False değilse kodunu aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

Php False Değilse Kod Örneği:

<?php

$degisken = 100;

if($degisken != false){
  //değişken doludur.
  echo "Değişken doludur.";
}
 
?>

Açıklama: Bir değişken oluşturup içine 100 değeri atadım. Hemen ardından da kontrol mekanizması ile değişken false değil mi diye kontrol ettim. Yani bu değişken true mu diye sordum. Bu kodun ekrana baskısı “Değişken doludur.” olacaktır.

Web tasarım ve False ile ilgili konuları aşağıdaki form üzerinden bana yazabilirsiniz size en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Php False Nedir?