Php Explode Fonksiyonu Nedir?

Php Explode Fonksiyonu : Php yazılımının getirdiği bir çok yenilikler içinde de Explode fonksiyonu gelmiştir. Bu fonksiyon belirli uzunlukta bir metni içindeki belirlenen karakterleri ayraç kabul edip diziye koyar. Bu işleme kısaca parçalama denmektedir.

Php Explode fonksiyonun kullanımı sizlere yazılımınız da artı değer katacak işlere imza atmanızı sağlayabilir. Nedeni ise bir çok işlemi bir anda yapması ve parçalamak için karakter ayırt etmemesi.

Php Explode Mantığı

Php Explode mantığı belirlediğiniz ayraç karakter vardır. Bu ayraç karakter verilen metni parçalara ayırmaktadır. Bu işlem tamamlandıktan sonra bir For döngüsüyle dizinin içinde ne kadar elemanın olduğuna göre döndürülür.

Böylece virgüllerle ayrılmış veya tire karakterleriyle ayrılmış yazıları dizilerde (array) lerde tutabiliriz.

 

Php Explode Ne İşe Yarar?

Php explode adından da anlaşılacağı gibi karakterleri parçalamaktadır. Explode() kelime parçalama işlemi sizin form örneklerinde verileri almanızı, bir metin içindeki yazıyı parçalamak vb.. ihtiyaç halinde PHP yazılımınızın içinde rahatça kullanabilirsiniz. Kullanım örneklerini aşağıda yapacağım.

Örnek :

<?php
	explode(",","Espresso,Americano,Lungo,Doppio");
?>

Yukarıdaki örnek fonksiyonda explode fonksiyonunun nasıl kullanıldığını gösterdik.

  1. Parametre metin içindeki ayraç olacak yani hangi karaktere göre metni dizilere koyacağınızı belirlemektedir.
  2. Parametre bölünecek metin.

Örnek :

Yeni Yapacğaımız örnekte metin adında bir değişkenimiz olacak ve bu değişkenin içerisinde kahve isimleri bulunacak ve bu kahve isimlerini “” (tire) karakteriyle parçalayıp bir değişkenin içine yerleştireceğiniz.

<?php
	$metin = "Espresso-Americano-Latte-Doppio-Cappuccino";

	$ayrilmisMetin = explode("-",$metin);
?>

Yukarıda yaptığımız örnekle artık değişkenin içerisinden verileri Explode fonksiyonuna koyup bir değişkenin içine array(dizi) şeklinde bir sonuç almış olduk.

Sıra geldi dizi (array) içinde bulunan bu verileri bir döngü yardımı ile ekrana bastırma veya dilediğiniz bir alanda kullanma.

Örnek:

<?php
	$metin = "Espresso-Americano-Latte-Doppio-Cappuccino";

	$ayrilmisMetin = explode("-",$metin);
	
	foreach($ayrilmisMetin as $vl){
		echo $vl."<br />";
	}
?>

Yukarıdaki örneği size anlatmam gerekirse metin değişkenin içerisindeki -(tire) ile ayrılmış metni php explode fonksiyonuna yerleştirip ardından diziye atılmış bir sonuç üretmiş olduk. Bu sonucu bir döngü (foreach) yardımıyla döndürerek yazılarımızı ekrana alt alta gelecek şekilde sıralamış olduk.

Sıralanan bu metinleri dilerseniz veri tabanınıza dilediğiniz gibi kullanıcılarınızın doğrudan erişebileceği yerlere koyabilirsiniz.

Bu yapılan örnekler hakkında veya konu hakkında daha çok bilgiye sahip olmak istiyorsanız, sorularınız varsa aşağıdaki kutuya mesajınızı bırakabilirsiniz. Sorularınızı mümkün olduğu kadar kısa sürede yanıtlamaya ve size göndermeye çalışacağız. İyi çalışmalar.

Php Explode Fonksiyonu