PHP Dosya Silme

PHP Dosya Silme : Dosya silme işlemi bir dosyanın sunucu üzerinden veya bilgisayarın localhost dosyası üzerinden bir dosyayı yazılımla silme işlemi yapmak için kullanılır. Bu işlemi kullanmanın bir takım şartları bulunmaktadır. Dosya silmenin şartları sunucudan sunucuya değişmektedir. Bu şartlar gerek sunucu izinleri gerekse izinlerin tanımlandığı kişinin giriş bilgileri olarak da tanımlanabilir.

Dosya silme işlemlerinde kullanılan silme kodları tüm PHP kütüphanesi içinde mevcut olup her zaman kullanılmaya hazır ve stabil fonksiyonlardan biridir. Kullanımında her hangi bir aksama yaşanmaz.

Php Dosya silme işlemlerinde doğru kullanımda oldukça iyi ve işlevsel olabilecek bir fonksiyondur.

PHP Dosya Silme İşlemleri
PHP Dosya Silme İşlemleri

Dosya silme işlemi ilkeleri;

 • Yetkili kullanıcının silme işlemi hakkına tanımlı olması gerekir.
 • Dosya izinlerinin silme bölümünün aktif olması gerekir.
 • Dosya izinlerinin CHMOD bölümünde ayarların numaraları 777

Önemli Not: Dosya silme işlemini tanımladığınız kişi gerçek anlamda güvenilir olmalıdır. Aksi taktirde verileriniz tehdit altındadır.

PHP Unlink Fonksiyonu Nasıl Kullanılır?

Php unlink fonksiyonu kullanımı oldukça basittir. Bu fonksiyonun kullanım amacı sunucu üzerinden veya local sunucunuzdan dosya silmektir. Silinen dosyaların geri döndürülmesi çok zordur hatta imkansız sayılabilir. Bu işlemi yaparken gerçek anlamda dikkatli olmanız gerekir. Kullanılacak işlemler gerçekten iyi seçilmeli ve emin olunmalıdır. Aksi taktirde bedelini ağır ödeyebileceğiniz sonuçlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizlerle PHP dosya silme fonksiyonun kullanımı aşağıdaki örnekteki gibidir;

<?php
	$dosya = "fotograflar/deneme.jpg";
	unlink($dosya);
?>

Açıklama: $dosya değişkeni içindeki fotoğrafın bulunduğu url adresini yazıyoruz. Hemen alt satırında ise unlink fonksiyonu ile $dosya değişkeninin için dosya yolunu belirttiğimiz dosyayı silme işlemi yapıyoruz.

PHP Dosya Silme Komutu

Php dosya silme komutunu yukarıda belirtilen şekilde sunucu izinleri verilmiş ve bir problem yok ise silme işlemi gerçekleştircektir. Ancak sizlerle daha gelişmiş bir örnek paylaşmak istiyorum.

Örnek: Dosya silme işlemi yapıldığı zaman işlemin gerçekleşip gerçekleşmediğini ve dosyanın orada olup olmadığını da kontrol edip kullanıcıya göstermek için bir örnek yapacağım.

Kod:

<?php
	$dosya = "fotograflar/deneme.jpg;

	if(file_exists($dosya)){
	  unlink($dosya);
	  echo "Belirlenen dosya silindi.";
	}else{
	  echo "Belirlenen dosya bu dizinde değildir.";
	}
?>

Açıklama: Dosya değişkeni ile fotoğrafın dizinini alıp if komutu ile dosyanın o dizinde olup olmadığını kontrol ediyoruz. Yapılan işlemleri sırasıyla aşağıda yazıyorum.

 • Dosya dizini alınır.
 • Dizinde fotoğraf mevcut ise dosyayı siliyoruz.
 • Eğer değilse kullanıcıya mesaj bastırıyoruz.

PHP Dosya Silme Komutu Çalışmıyor

Dosya silme işlemleri yapmak için sunucu tarafında dosya izinlerinin 777 olması yani CHMOD özelliklerinin işlem yapacağınız klasör için tam izin seçeneklerine sahip olması gerekmektedir.

Bu konu veya başka bir Web konusu hakkında aklınızdaki soruları mutlaka aşağıdaki form üzerinden veya iletişim bölümündeki form üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Size en yakın zamanda geri dönüş yapmaya çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

PHP Dosya Silme