Meta Refresh Kodu

Meta Refresh Kodu : Web sitesi tasarım bölümü içinde pek çok defa kullanılan bu HTML Meta etiketi siteyi belirli bir saniye sonra yenilemek ve başka bir url adresine göndermek için kullanılmaktadır. Bu kodun kullanıldığı yer HTML içindeki HEAD etiketi arasındadır. Meta Refresh etiketinin nasıl kullanıldığı hakkında aşağıda sizlere örnekli bir şekilde çalışma yapıp ne anlama geldiğini açıklayacağım.

Bu Meta kodunun kullanım amaçlarını sizlere örnekli bir şekilde göstereceğim. Bunun yanı sıra bu kodu kullanan Web site çeşitlerini de sizlerle paylaşacağım.

Meta Refresh Kodu Kullanım Alanları

Meta Refresh Kullanımı
Meta Refresh Kullanımı

 

Meta Refresh KullanımıWeb sitesi içinde Meta kodunu tüm sayfalar da kullanabilirsiniz. Kullanılan bu kodun özelliği bulunduğunuz sayfayı yenilemesidir. Bu yenileme işlemini belirli bir saniyeye göre yapmasıdır. Eğer saniye belirtmediyseniz sayfa dokümanı yüklenir yüklenmez belirtilen adrese sizi gönderme işlemini başlatır.

 

Head içinde kullanılan Meta refresh kodu kullanım alanlarını aşağıda listeler halinde veriyorum;

  • Haber siteleri : Belirli bir saniye sonra sayfayı yenileme işlemi yaparlar.
  • Forum siteleri : Yazı üzerinde belirli bir zaman geçirdikten sonra sayfayı yenileme işlemi yapmaktadır.
  • Bankacılık siteleri : Güvenlik açısından belirlenmiş olan süreyi hareketsiz olarak geçirdiğinizde sayfadan çıkış işleminizi gerçekleştirmektedir.

Bu tarz Web sitelerinin önlem veya kullanıcının daha fazla site içinde süre geçirmesi için refresh kodu kullanılır.

Meta Refresh Kodu Kullanımı

Meta refresh kodunun kullanımı aslına bakılacak olursa oldukça basittir. Sayfada sürekli söylediğim gibi sırasıyla Head etiketinin içine sizlere vereceğim kodu eklediğiniz taktirde Web sitenizde yenileme kodunu aktif etmiş olacaksınız.

Örnek 1: 4 saniye sonra https://webcesi.com adresine göndereceğimiz bir meta refresh kodu oluşturalım.

Kod:

<head>
	<meta http-equiv="refresh" content="4;url=https://webcesi.com/" />
</head>

Örnek 2: Hiç beklemeden Web sitesi dokümanı yüklendikten hemen sonra sayfayı doğrudan https://webcesi.com/ adresine göndermek istiyoruz. Bunun için aşağıdaki kodun süre bölümünü 0 olarak yazıyoruz.

Kod:

<head>
	<meta http-equiv="refresh" content="0;url=https://webcesi.com/" />
</head>

Bu kodun kullanımı daha önceden de söylediğim gibi oldukça basittir. Tek satır kod ile sayfaya gönderme yapabilirsiniz.

Web tasarım konuları hakkında sorularınızı ve merak ettiklerinizi dilediğiniz gibi aşağıdaki form üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım. Şimdiden hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Meta Refresh Kodu