Domain Nasıl Alınır?

Domain Nasıl Alınır? : Alan adı, Web tasarım içindir ve hakkında bir çok bilgiye sahip olacağınız bu yazımızda sizlere Alan adı diğer bilinen adıyla domain hakkında bir çok bilgi vereceğiz. Alan adı (domain) bir Web sitesine girebilmeniz için kullanılan Web tarayıcınıza yazdığınızda karşılık sunucu ip’si ile sitenizi kullanıcıya getiren bir tür isimdir. Her alan adının sadece bir sahibi olabilir. Alan adları senelik alınır ve alındığı dönem içinde başka kimse satın alınan alan adının yani domain adresini satın alamaz.

Senesi bitmiş alan adlarını (domain) süresi dolduktan sonra aşağı yukarı 40 gün içinde alan adını tekrar alabilirsiniz. Ancak normal fiyatından daha pahalı olacaktır. Yani size önereceğimiz şey eğer bu alan adıyla alakalı yeterli bütçeye sahipseniz alan adını satın alırken en az 2 sene olarak almanız olacaktır.

Web sitesiyle ilgili tam işlerinizin rayına oturduğu noktada başka bir kişinin Alan adınızı yani domain adresinizi almasını istemezsiniz. Sürekli kontrollerini ve güncellemelerini yapmanızı bu işin üzerine düşmenizi kesinlikle önermekteyim.

Hangi Alan Adını Almalıyım?

Bu konuda tek bir doğru maalesef yoktur. Bunun sebebi de ihtiyaçların ve taleplerin sürekli olarak kişiye bağlı olarak değişmesidir. Herkes .com alan adı uzantısı almanızı önermektedir. Bu tamamen yanlıştır. Hedef kitleniz ve talepleriniz .com alan adı için uygun değilse kesinlikle almanızı tavsiye etmem. Anlamı size en uygun gelen alan adı uzantısını satın alın.

Alan Adı Domain Uzantıları
Alan Adı Domain Uzantıları

Son dönemde arama motorları için alan adı uzantısı ayırt etmeden ilgili konuda listelemeye başlamıştır. Öğretim, askeri ve devlet olmadıkça ayırt etmeden listeleme yapmaktadır. Peki ya alan adı uzantıları ne anlama gelmektedir. Benim için hangi alan adı uzantısı daha uygun olur? Bu konuyu da aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

Not: Alan adı seçerken alan adının içinde noktalama işaretlerinin olmamasına özen gösterin ve diğer önemli konu da aldığınız alan adı(domain) mutlaka yaptığınız işle doğru orantılı olmak zorundadır. Aksi taktirde arama motorlarındaki listeleme de yükselme şansınız çok yüksek olmayacaktır ve kullanıcılar açısından olumlu karşılanmayacaktır.

Alan Adı Uzantıları Nelerdir? Ne Anlama Gelir?

 • .com = Genelde ticari amaçla kuruluşların aldığı ve ismini “commercial” dan alan ve Türkçe karşılığı “ticari” olan alan adı domain uzantısıdır.
 • .net = Ağ bağlantı şirketlerinin ve ağ işleri ile uğraşanların aldığı ismini “network” dan alan ve Türkçe karşılığı “” olan alan adı domain uzantısıdır.
 • .org = Organizasyon amaçlı Web sitelerinin uzantısıdır. Kısaltma adını “organization” dan almaktadır. Türkçe karşılığı “organizasyon” olan alan adı domain uzantısıdır.
 • .gov = Devlet kuruluşları alan adıdır. Adını “government” dan almıştır. Türkçe karşılığı ise “hükümet”  anlamına gelmektedir.
 • .biz = Bir işte uzman kişiler anlamına gelmektedir. İngilizcede “business” yani “” anlamına gelmektedir.
 • .edu = Eğitim kurumları tarafından alınan ve arama motorlarında bir takım öncelikleri olan alan adlarıdır. İsmini “education” dan alan yani “eğitim” anlamına gelen alan adıdır.
 • .info = Tanıtılacak veya satılacak her hangi bir şeyin içeriği hakkında bilgi verme amaçlı alan adı uzantısıdır. İngilizce açılımı “information” dan alan “bilgi” anlamına gelmektedir.
 • .pro = Profesyonelliği belirtmek için kullanılan İngilizce adı “professional” dan gelen “profesyonel” anlamına gelen alan adı domain’dir.
 • .k12.tr = İlk öğretim, orta öğretim ve liseler tarafından alınan alan adıdır.
 • .istanbul = İstanbul şehri için çıkartılmış özel alan adıdır. Arama motorlarında listelenme başlanmıştır.
 • İsme Özel .com.tr = İlgili domain firmasına kimlik fotokopinizi gönderip .tr uzantılı alan adı alma talebinde bulunduğunuzda sizlere bununla alakalı geri dönüş yapacaklardır.

En Ucuz Alan Adı Nereden Alınır?

Tam olarak en ucuz  alan adının nereden alınacağını sizlere söylemek doğru olmaz ama bizim alan adına ihtiyacımız olduğunda aldığımız ve son derece memnun kaldığımız isimtescil.net firmasını sizlere öneriyorum.

Domain Nasıl Alınır?