Noindex Nofollow Nedir?

Noindex Nofollow Kullanımı
Noindex Nofollow Kullanımı

Noindex Nofollow nedir? Neden önemli arz ediyorlar bunu da açıklayalım; Web tasarım derslerinde meta etiketlerinin arasında ilk öğrenmemiz gereken meta etiketi “robots” “Noindex Nofollow nedir?” adıyla anılan ve arama motorlarının siteleri yazılım örümcekleri ile gezerken baktıkları önemli bir etikettir. Noindex Nofollow nedir? sorusuna gelecek olursak aşağı tarafa geçmenizi öneriyorum.

Arama motorlarının siteyi tanıması için yazıdığınız yazılar web sitenini içine yerleştirdiğiniz fotoğraflar dan önce head etiketi içinde gizli olan meta etiketlerine bakmaktadır. Meta etiketleri sitenin hangi özelliklere sahip olduğundan tutunda sitenin kime ait olduğunu noindex nofollow etiketiyle sitenin yayın hayatına geçirilirmiş mi geçirilmemiş mi öğrenmemizi. Sitenin kim tarafından yapıldığına kadar detaylı bilgileri içinde bulundururlar.

Html Meta Robost etiketi Noindex ve Nofollow kullanımında Web siteniz arama motorları sonuçlarında listelenmez. Bu sebepten ötürü bizim için eğer düzgün bir Web tasarım veya Web sitesi yapmayı düşünüyorsak mutlaka doğru bir şekilde meta etiketlerini kullanmalıyız.

Robots Meta Etiketi Kullanımı Nasıl olmalı?

<head>
  ..
  <meta name="robots" content="noindex, nofollow">
  ..
</head>

veya

<head>
  ..
  <meta name="robots" content="none">
  ..
</head>

Yukarıdaki şekilde <head> etiketinin içerisine yerleştirildiği taktirde siteniz hiç bir arama motorunda görüntülenme olmayacaktır ve takip edilmeyecektir.

Content parametresinin içerisindekiler nedir? aralarında virgül olacak şekilde yazabilirsiniz.

  • noindex : Yazılan sayfayı arama motorlarında göstermemek anlamı taşır.
  • nofollow : Web sitenizi arama motorları takip etmesin anlamındadır.
  • none : Sadece bunu da yazarsanız Web sitenizde nofollow, noindex etkisi yaratacaktır.

Noindex Nofollow Neden Kullanılır?

Şöyle örnek verelim bir web siteniz var ve web siteniz henüz yapım aşamasında ve Google veya herhangi bir arama motoru sitenizi indexlemesini istemiyorsunuz. Daha başka bir örnek verelim sitenizin içeriği arama motorlarında listelenmeye uygun değil veya sadece Web sitenizi yöneticeğiniz bir admin paneliniz var.

Kontrol panelinizin arama motorlarında listelendiğini görmeniz sizlere tuhaf gelir ve sizin için bu hiç iyi olmaz diye düşünüyorum.

Arama motorları robotları ne iş yapar?

Arama motorları robotları bir sonraki yazımızda daha detaylı olarak bahsedeceğiz ama ön bilgi olarak vermek istedim. Arama motorlaları ve robotları sitemizin içerisine girer ve ilk olarak kaynak kodundaki Head etiketindeki robots etiketlerine bakar ve bu bölümü inceledikten sonra sitenizin sonuçlarda listelenip listelenmeyeceğini veya hangi konumda olacağını belirler. Bu tüm arama motorlarının seo optimizasyonu için de önemlidir.

Not: Konum sıralama algoritmasına da bağlı olarak sadece meta etiketleri etken değildir.

Mümkün olduğunca bu konuyu sizlere örnekli anlatmaya çalıştım umarım beğenirsiniz.

Noindex Nofollow Nedir?