HTML5 Zorunlu Alan Kontrolü

HTML5 Zorunlu Alan Kontrolü : HTML5 üzerinden form göndermesi yaparken kullanılan doldurması gereken zorunlu alanlar  tutarak doldurmasını sağlayabilirsiniz. Hangi alanları nasıl zorunlu yapabilirim ve bu alanların zorunlu olması form’un gönderilmesine engel olur mu? diye sorularınızı duyar gibiyim aşağıda bunların hepsine cevap bulacağıma inanıyorum ve makalemizin en can alıcı bölümüne geçiyorum.

Kısaca bahsedecek olursa form alanları üzerindeki doldurmanız zorunlu alanlardır ve bu alanları doldurmadan formu gönderemezsiniz.

Html zorunlu alan kontrolü Web sitesi form alanlarında yapılması gereken neredeyse en önemli bölümlerden birisidir. Belirli alanların kontrol edilip doğru bir şekilde verinin girildiğini onaylayıp formu göndermek sahte formlardan ve botlardan sitenizi engellemiş olacaktır. Bu Html5 zorunlu alan kontrolünü Web sitenize yerleştirmenizi önermekteyiz.

Not: Web sitemizin gelişmesine katkıda bulunmak için iyi veya kötü yorumlarınızı aşağıdaki form alanına yazmanızı rica ediyoruz. Bu bizim için çok önemlidir. Ayrıca sitemizin yayında kalabilmesi için sponsorlu bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Zorunlu Alan Ne işe Yarar?

html5 zorunlu alan
html5 zorunlu alan

Zorunlu alanların kullanımı bizlere bir çok güvenlik sorunundan uzaklaştırır. Bunların en belirgin özelliği robotların form üzerinde deneme yapmalarını engellemektir. Bunun için form üzerinde e-posta veya dilediğiniz her hangi alanı HTML üzerinden zorunlu doldurulması gereken alan yaparsanız bir bakıma güvenlik açığı vermemiş olursunuz. Tabi ki de net bir şey söylemek zordur ancak önem olarak kullanabileceğiniz iyi bir yöntemdir.

Örneğin; Formu dolduran kişinin ad, soyadı ve mesajını aldınız ama ona ulaşabileceğiniz ne bir e-posta ne de bir telefon var bu durumda müşterinize veya size ulaşmaya çalışan insanlara geri dönüş sağlayamayacaksınız bu tip durumlarda mutlaka e-posta veya cep telefon bölümü doldurulması zorunlu alan yapmanızı önermekteyim.

 

HTML5 Zorunlu Alan Nasıl Yapılır?

Zorunlu alan form içindeki nesnelere verilmektedir. Kullanımı oldukça basit olan bu parametreyi kullandığınız taktirde o nesne doldurulması zorunlu olacaktır. Bu konuyla alakalı aşağıda çeşitli form elemanları için alt alta örneklerini veriyorum.

Form elementlerinin iç kısmına required yazmanız gerekmektedir.”

Form input Zorunlu Alan

input zorunlu alana gelecek olursak bu alanda ad, soyad, e-posta ve buna benzer karakterleri kullandığımız elementtir. Genellikle kısa bilgiler için kullanılmaktadır ve input için zorunlu alan yapma örneğini aşağıda yapıyorum.

Örnek:

<form ...>
  <label for="adsoyad">Ad, Soyad</label>
  <input type="text" name="adsoyad" id="adsoyad" required>

  <label for="telefon">Telefon</label>
  <input type="text" name="telefon" id="telefon" required>

  <label for="konu">Konu</label>
  <input type="text" name="konu" id="konu" required>
</form>

Yukarıdaki tüm örnekler girilmesi zorunlu alanlar’dan oluşmaktadır. Yapmış olduğumuz örnekler: Ad, soyad, Telefon, Konu içeriklidir.

 

Form Textarea Zorunlu Alan

Textarea alanı genellikle mesaj alanı gibi yerlerde kullanılmaktadır. Bu alanın zorunlu alan olarak kullanılmasını aşağıdaki örnekte yapıp sizlerle paylaşıyorum.

Örnek:

<form ...>
  <label for="mesaj">Mesaj</label>
  <textarea name="mesaj" id="mesaj" required></textarea>
</form>

Bu örnekler dışında aklınıza takılan bir bölüm olduğu taktirde aşağıdaki form üzerinden dilediğiniz soruyu bana iletebilirsiniz. Size mümkün olan en kısa süre içinde cevap vermeye çalışacağım.

HTML5 Zorunlu Alan Kontrolü