CSS Div Ortalama

CSS Div Ortalama : Div Html içinde kullanılan ve dilediğiniz gibi konumlandırılan, boyut verilebilen ve bunu gibi bir çok CSS özelliği olan etikettir. Gerek ana şablonu belirlemede gerekse ana şablonun her hangi bir yerinde kullanmak için HTML nesne ortalama ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu yazıda bu div etiketinin nasıl ortalama işleminin nasıl olması gerektiğini göstereceğim.

Açılış sayfasının sağdan ve soldan tam ortalı olması kullanıcının odağının başka bir yere dağılmasını engellemektedir. Bu sayede de kullanıcılar Web sitesinde daha çok zaman harcayacaklardır. Bu da sitenizin hit oranını arttıracak daha çok kitleye hitap etmiş olacaksınız.

Div ortalama hakkında sürekli bir problem yaşanmaktadır. Bunun için bu konuya kesin bir çözüm bulduğumu düşünüyorum. Bu konu hakkında aşağıda kodları da paylaştım.

CSS Div Ortalama Nasıl Yapılır?

Css div ortalama HTML etiketi ve css etiketi ile mümkündür. Div etiketi bildiğiniz gibi class ve id almaktadırlar. Bu durumda Css kütüphanenizin içine div ile alakalı tanımlar yazarak sayfa içinde ortalama işlemi yapabilirsiniz.

Aşağıda Css (stil) ve Html etiketinin nasıl olması gerektiğini örnekli bir şekilde yazıyorum.

HMTL Kod:

<div id="ortalama">
	Gelecek içerikler..
</div>

veya

<div class="sinif-ortalama">
	Gelecek içerikler..
</div>

Not: Bildiğiniz gibi id kullanımı sayfa içinde tek bir defa gerçekleşebilir fakat class kullanımı sayfa içinde birden çok defa tekrar eden kullanımı olabilir.

CSS Kod:

#ortalama{
	margin:0 auto 0 auto;
	display:table;
}
.sinif-ortalama{
	margin:0 auto 0 auto;
	display:table;
}

Açıklama: Kullanılan margin ifadesi element dışına boşluk verme özelliğidir. Margin içinde sağ ve sol parametreleri auto verme amacı da sağ ve sol taraftan otomatik ortalama işlemi yapmaktır. Display table işlemi de tablolar bu işlem için uygun olduğu için kullanmaktayız.

Div Nasıl Ortalanır?
Div Nasıl Ortalanır?

CSS Div Ortalama Neden Kullanılır?

Div kullanmanın amacını yukarıda açıkladım ancak bir kaç madde daha vererek kafanızda tamamen yer etmesini istiyorum. Aşağıda maddeler halinde sizin için sıralıyorum;

  • Web sitesi görünümünün düzgün olması için
  • Kullanıcıların odaklarının sayfada olabilmesini sağlamak
  • Genel Web trendi bu olduğu için
  • Bunun gibi bir çok alanda ihtiyaç duyulmaktadır

Bu ve bunun gibi bir çok Web konusu hakkında sorularınızı aşağıdaki form üzerinden bana gönderebilirsiniz. Sizlere en kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağım. Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

CSS Div Ortalama