HTML Açıklama Satırı

HTML Açıklama Satırı : Html Web sitelerini yaparken bir takım üzerinde durulması gereken maddeler vardır. Bunların en başında gelenlerden biri de Web sitesinin içine sitenin kaynak kodlarını yazarken içerilerine bıraktığınız önemli kodlar için açıklama/yorum satırlarıdır.

Bırakılan açıklama satırları daha sonradan web tasarım‘a müdahale edecek kişi için önemli bir şekilde işine yaramaktadır. Web sitesinin hangi bölümünün nasıl yapıldığı hakkında bilgi edinmek için kullanıldığından her diğer yazılımcı zorlanmadan Web sitesinin kaynak kodlarında değişiklik yapabilir veya istediği yere ekleme ve çıkarmayı rahatlıkla yapabilir.

Açıklama Satırı kısaca Html Web sitesinin içinde hangi kodun ne iş yaptığını anlatmak için eklenmektedir.

HTML Açıklama Satırı Nasıl Kullanılır?

HTML Açıklama satırlarının nasıl kullanılması gerektiğine hep birlikte bakmadan önce hangi bölümlere açıklama satırları yazabilirsiniz onlara bir göz gezdirmekte kesinlikle faydasının olacağını düşünüyorum. Önemli yazılımların olduğu noktalara mutlaka açıklama satırını eklemeyi unutmayın.

Aşağıda bir açıklama satırının Web sitesine nasıl eklenebileceğini örnekli bir şekilde göreceğiz.

Örnek:

<html>
  <!-- Bu bir açıklama satırıdır -->
  <div> ... </div>
</hmtl>

Yukarıda gördüğümüz gibi istediğini kodun arasına istediğiniz şekilde yalnız aşağıda göstereceğimiz etiketler arasına yorumunuzu eklemenizi önermekteyiz. Açıklama satırlarının içine platformu geliştirdiğiniz dilden bağımsız bir dille açıklama girişi yapabilirsiniz. Bu sizin kodunuz da bir değişiklik veya bozulma meydana getirmeyecektir.

Açıklama Satırı Ne İşe Yarar?

yorum satiri
yorum satiri

Açıklama satırı giriş bölümünde de belirttiğim gibi Web sitesine giren kullanıcıların görmeyeceği ancak bir Web sitesi değişikliğinde geliştiriciyi uyarıcı olması nedeniyle yazılmış uyarıcılar için kullanırlar.

 

Böylelikle Web sitenizde çıkacak bir hatayı önceden görüp değişikliği ona göre yapmanızda sizin için artı bir değer olacağı kesindir.

Yapılacak her açıklama satırı Web siteniz için gerçek anlamda geliştirmeye açık kılacağından ötürü Web siteniz sürekli yaşayan bir olgu olarak kalmaya devam edecektir. Böylelikle olası bir hatanın önüne geçmiş olduğunuzu da sizlere açık bir şekilde söylemeliyim.

Açıklama satırının kullanıldığı yerler sadece HTML Web sayfalarıyla da sınırlı kalmayacaktır. Yapılan stil sayfaları olsun dinamik Php ve Aspx sayfalarında da yazım değişikliği farklılıkları dışında kullanabileceğiniz bir yapı bölümüdür.

Bu yazının sizin için yararlı olacağını düşünüyorum. Sorularınız için mutlaka alt bölümdeki kutucuğa yazmanız yeterli olacaktır. İyi çalışmalar.

HTML Açıklama Satırı