Basit HTML Etiketleri

Basit HTML etiketleri hakkında bu makalemizde sizlere mümkün olduğunca açık ve örnekli bir şekilde anlatmaya çalışacağım sizler için hazırlamış olduğum bu makale umarım bazı html kodlarını kullanmada işinize yarar.  Basit Html etiketleri Web sitesi yapmada altın değerinde araçlardır. Gerek Kullanıcı deneyimi gerekse web tasarım yapımında kullanılması gereken elemanlardır. Bu kullanılması size kalmış etiketleri sizlerle paylaşıyor olacağım.

Basit HTML etiketleri arama motoru optimizasyonu yani SEO için önem arz eder. Yazdığınız blog makalesinde içerisinde geçirdiğiniz önemli kelimeleri eğik yazma üzerinde durduğunuz kelimelerin altını çizme dikkat çekmek istediğiniz kelimeleri kalın yazma ve daha bir sürü özelliği kullanabileceğiniz geniş kütüphanesi olan basit HTML etiketlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Basit HTML Etiketleri Örnekleri

HTML etiketlerine örnek olarak verebileceğimiz tabi ki bir sürü etiket vardır. Bu etiketlerden en çok kullanılanları sizler için seçip sizlerle örnekli bir şekilde kullanımlarını inceleyeceğiz.

 • i etiketi : i etiketinin anlamı İngilizce “italic” kelimesinden gelmektedir. Bu etiket kullanıldığı kelime veya kelime öbeğini altı çizili hale getirecektir. Altı çizili makaleler arama motorları için bir seçicidir. Kullanılması abartılmadığı taktirde her sayfada önemlidir.
<html>
 ..
 <i>Eğik yazı için kullanılır.</i>
 ..
</html>

 

 • b etiketib etiketinin anlamı İngilizce “bold” kelimesinden gelmektedir. Etiketin kullanımı yazılan kelimeleri kalın hale çevirir. Kalın yazılmış kelimeler arama motorlarının dikkatini çekmektedir. Kalın yazılan kelimeler sayfada çoğunlukla ahantar kelime veya türevleri olarak algılanır.
<html>
 ..
 <b>Bu yazı kalın yazacaktır.</b>
 ..
</html>

 

 • u etiketi : u etiketinin anlamı İngilizce “underline” kelimesinin kısaltmasından gelir. Etiketi kullandığınız zaman seçilen yazının altını çizer. Kelimelerin altını çizmek için kullanılır.
<html>
 ..
 <u>Altı çizili yazı.</u>
 ..
</html>

 

 • center etiketi : center etiketi İngilizceden türemiştir. İçine girdiği kelime öbeğini bulunduğu nesnenin içinde sağdan ve soldan ortalar. Her hangi bir nesneyi ortalamak için kullanılmaktadır.
<html>
 ..
 <center>Nesneleri ortalamak için kullanılır.</center>
 ..
</html>

 

 • pre etiketi : pre etiketi içerisindeki her ne olursa olsun olduğu gibi gösterir.
<html>
 ..
 <pre> <p>p etiketleri de gözükmektedir.</p> </pre>
 ..
</html>

 

 • code etiketi : code etiketi işaretlenen kodu diğer yazılardan farklı bir şekilde yazdırmaktadır.
<html>
 ..
 <code>Bu yazıda code kullanılmıştır.</code>
 ..
</html>

 

 • hr etiketi : hr etiketi kapanışı kendi içindedir. Kullanıldığı yerde yatay çizgi oluşturmaktadır.
<html>
 ..
 deneme yazı
 <hr />
 yeni yazı
 ..
</html>

 

 • br etiketi : kullanıldığı yerde bir alt satıra geçmek için komut vermektedir. Temelde yaptığı olay alt satıra geçmektir.
<html>
 ..
 Yazı alta geç
 <br />
 Yazı bir alt satırdan devam etmektedir.
 ..
</html>

 

 • mark etiketi : mark etiketi İngilizce marker kelimesinden gelmektedir. Kullanıldığı yazının arka planını sarıyla görünür şekilde işaretler.
<html>
 ..
 Yazılan yazının en dikkat çeken alanı <mark>burasıdır</mark>.
 ..
</html>

 

Paylaşacağımız etiketler bu makale için bu kadar umarız sizler için faydalı ve bilgilendirici olmuştur. Yorumlarınızı hemen alttaki kutucuğa yazabilir Web sitemizin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Basit HTML Etiketleri