PHP Son Karakteri Alma

PHP Son Karakteri Alma

PHP Son Karakteri Alma : Belirlenen değişken veya fonksiyona verilen yazı içinden kaç adet istiyorsanız o kadar karakteri alma işlemini PHP substr fonksiyonu ile yapabilirsiniz. PHP kullananların en yaygın olarak karşılaştığı bu durum çözümleri en kolay problemlerden birisidir. Bununla alakalı bu yazımızda örnekler yapacağım ancak sizlere bu konuyla alakalı bir şeyden daha bahsetmek istiyorum.

PHP substr fonksiyonu hem ilk karakterleri alma işlemini hem de son karakterleri alma işlemini yapabilmektedir. Bu işlemin nasıl olması gerektiğini ve hangi alanlarda kullanıldığını da hep birlikte örneklerle göreceğiz.

PHP Son Karakter Nasıl Alınır?
PHP Son Karakter Nasıl Alınır?

PHP Substr Örnekleri

PHP Son Karakter Nasıl Alınır?

PHP substr örneklerini yapmaya son karakteri alma işlemiyle başlayacağım. Bu yazımızın ana konusu son karakteri almaktır.

Örnek:

Açıklama: PHP Substr fonksiyonunu yukarıda bir değişkene aktararak kullanmış olduk. Bu fonksiyon içine ilk parametre olarak metin değişkeni virgülden sonra da (eksi –) işaretiyle belirttiğimiz sondan anlamına gelmektedir.

  • -1 sondan 1 karakter al demektir.
  • -3 deseydik sondan 3 karakter alacaktı.

son_karakter değişkenini ekrana yazdırma işlemi yaptığımızda sonuç olarak son karakterin geldiğini yani “n” harfini göreceksiniz.

PHP İlk Karakter Nasıl Alınır?

PHP Substr fonksiyonu sadece son karakter alma işlemi yapmamaktadır. Bunun yanında değişkenin veya yazının başından da istenilen kadar karakter almaktadır. Bununla alakalı sizlere aşağıda örneği yapıyorum.

Örnek:

Açıklama: Metin içinde belirttiğimiz yazının ilk harfini PHP Substr fonksiyonunu kullanarak aldık. Diğerinden farklı olarak yaptığım şey fonksiyonun parametresini değiştirmek oldu. Parametrelerin anlamlarını sizinle aşağıda paylaşıyorum.

  1. Metin değişkeni veya metin alınmaktadır.
  2. Verilen metin üzerinden hangi karakterden almaya başlanacak.
  3. Hangi karaktere kadar alma işlemi gerçekleşecek.

Bu işlemleri doğrudan yaparak ilk_karakter değişkenini ekrana bastırıyoruz. Ekrana çıkan sonucun “d” olduğunu göreceksiniz.

Bu fonksiyonların değerlerini yukarıdaki gibi değiştirerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

 

PHP Substr konusunda veya herhangi bir Web konusu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdaki form üzerinden bana ulaştırabilirsiniz. Sorularınıza mümkün olduğu kadar hızlı cevap vermeye çalışacağım. Umarım bu konu hakkında sizlere bir yol göstermişimdir. Herkese şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir