PHP Şifreleme Yöntemleri

PHP Şifreleme Yöntemleri

PHP Şifreleme Yöntemleri, Şifreleme işlemleri günlük hayatta karşılaştığımız ve sürekli önümüze çıkan bir rutindir. Şifreleme neden bu kadar önemlidir? Önemli verilerimizin korunmasındaki en büyük araç şifrelerdir. Şifreler genel olarak 2 kısımda incelenmektedir. Cihazların algoritmayla oluşturduğu şifreler diğeri ise kişinin kendi belirlediği şifre.

Günümüzde şifreleme yapmak ve şifrelemelerin çözülmesi için bir çok algoritma geliştirilmiştir. Bunlar arasında bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yazıda PHP üzerindeki şifreleme algoritmaları hakkında bilgi paylaşımı yapacağım.Şifreleme algoritmalarının kullanım noktaları kullanıcı girişleri olan e-ticaret siteleri bunun gibi sitelerdir.

php şifreleme

Not : Şifreleme algoritmaları temelde, şifrelenmiş verilerin bir de şifresinin bozulup eski haline çevirme algoritmaları vardır. Şifreleme algoritmalarına crypt çözme işlemleri için kullanılanlara ise decrypt diye adlandırılmaktadır.

PHP Şifreleme Algoritmaları

Şifreleme algoritmalarının içeriklerinden bahsettik şimdi bunların ne olduğuna bakalım. Aşağıda şifreleme yöntemlerini liste halinde size sunacağım.

  • Md5
  • Crypt
  • Sha1
  • crc32

Yukarıda listelediğimiz şifreleme yöntemleri belirli bir standarda göre oluşturulmadığı için kırma işlemi ne yazık ki yapılmamaktadır.

Not: Crypt dışında neredeyse tüm şifreleme yöntemleri parametre olarak verilen veriyi çıktı olarak gelen şifreyi değiştirmeden geri döndürmektedir. Bunu bir örnekle göstermek istiyorum;

Girilen metin: 123456
Çıktı: e10adc3949ba59abbe56e057f20f883e

Veri aynı olduğu sürece çıktı değeri değişmeyecektir.

Md5 Şifreleme

Md5 şifreleme PHP üzerinde en yaygın kullanılmakta olan md5 şifreleme algoritmalarından biridir. Bu algoritmanın kullanımı bir fonksiyona parametre şeklinde gerçekleşmektedir. Bu işlem üzerinden veri tabanına parolaları şifreleyerek yazabilir. Gerektiğinde ise kontrol edeceğiniz veriyi veri tabanındaki ile karşılaştırabilirsiniz.

Açıklama: Gördüğünüz gibi kullanımı son derece kolay olan bu fonksiyonu bir fonksiyon yardımıyla kullanabilirsiniz.

Çıktı:

 

Sha1 Şifreleme

Sha1 şifreleme yöntemi md5 şifreleme yöntemine göre daha uzun şifre üretmektedir. Daha uzun daha iyi olduğu anlamına tabi ki de gelmez ancak şifrenin çözülme ihtimali daha az olacaktır.

Kod:

Çıktı:

 

crc32 Şifreleme

crc32 şifreleme ile 9 haneli içinde harf olmayan kısa şifreleme oluşturmak için kullanılmaktadır. Daha az güvenliği olan bu yöntem çoğu yerde tercih edilmemektedir.

Kod:

Çıktı:

 

Crypt Şifreleme

Diğer şifreleme yöntemlerine göre crypt şifreleme yöntemi biraz farklıdır. Parametre olarak verilen veri aynı bile olsa şifreleme olarak dışarı farklı sonuçlar çıkmaktadır. Mutlaka kullanım alanları olabilir ama kullanıcı yönetiminde kullanmanız pek mümkün olmayacaktır.

Kod:

Çıktı 1:

Çıktı 2:

Çıktı 3:

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir